Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Mūsų poliklinikos gydytoja dermatovenerologė Tatsiana Piatkevich griauna paplitusius, su šia liga susijusius, mitus: žvynelinė arba psoriazė nėra užkrečiama, ši liga nesukelia pavojaus susirgti vėžiu. Ir nors jos priežastys nėra visiškai aiškios, pakeitus gyvenimo būdą ir laikantis gydytojo rekomendacijų, ligą galima suvaldyti taip, kad ji neapkartintų gyvenimo.
Ką žinome apie psoriazę?
Psoriazė – lėtinė odos liga. Psoriazė neretai pasitaiko šeimose, tačiau suserga ne visi šeimos nariai, o tik tas, kuris paveldi šį polinkį. Tuomet liga gali neišryškėti iki senatvės ar net „neišlįsti“ visai. Deja, bet nėra metodo, kuris padėtų nustatyti tolesnę psoriazės eigą. Psoriazei būdingos aktyvumo ir ramybės fazės: ramybės fazėje odos bėrimų nėra, suaktyvėjimo fazėje odoje atsiradę bėrimai aiškiai matomi. Liga gali būti nestabili – dažnai paūmėjanti arba lėtinė, kuriai būdingas bėrimas „plokštelėmis“.
Kodėl sergama žvyneline?
Žvynelinės priežastis – neaiški, tačiau žinomi jos simptomai, žinoma, kaip pažeidžiama oda ir koks sudėtingas šios ligos gydymas. Žvynelinė gali prasidėti bet kuriuo amžiaus tarpsniu – nuo gimimo iki senatvės. Dažniausiai ji pirmą kartą pasirodo lytinio brendimo laikotarpiu. Psoriazė gali varginti metų metais ar išvis daugiau nepasirodyti. Pastaraisiais metais visiems sergantiems įmanoma padėti tiek, kad jiems ši liga netrukdytų normaliai gyventi.
Kaip atpažinti psoriazę ir kas lemia bėrimų atsiradimą?
Pirmiausiai – odos pokyčiai. Psoriaze kiekvienas serga savaip: vieniems bėrimas atsiranda ant alkūnių ir kelių paviršių, kitiems gali išberti galvą, delnus, padus, veidą, liga gali apimti ir sąnarius. Sergant psoriaze oda visiškai netoleruoja tempimo, fizinių traumų, ji prasčiau išlaiko normalų drėgnumą, susilpnėja imuninė odos reakcija, gali prasidėti uždegimas.
Sergant psoriaze pažeidimo vietos oda parausta, sustorėja, nuo jos paviršiaus lupasi ir byra į žvynus panašios pleiskanos. Bėrimų atsiradimą lemia genetiniai ir aplinkos veiksniai. Jų atsiradimą gali skatinti ir pagreitinti infekcija, trauma, emocinis stresas, klimato pokyčiai, net kai kurie vaistai. Gerklės ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos gali provokuoti psoriazę. Stresas ir nerimas taip pat gali provokuoti šią ligą. Psoriazės bėrimams įtakos turi ir klimato veiksniai. Žmonėms, gyvenantiems šalto klimato vietovėse, psoriazė labai pagerėja saulėje.
Kaip kontroliuoti šią ligą?
Siekant išgyventi psoriazės paūmėjimo, būtina:
- saugoti odą nuo bet kokių pažeidimų,
- laikytis asmens higienos,
- rūpintis savo sveikata, laikytis sveikos gyvensenos ir taip padėti imuninei sistemai.
Psoriazei gydyti dar vartojami tepamieji vaistai ir odą minkštinančios priemonės (emolientai), kurie gali padėti pašalinti bėrimus arba ilgą laiką išvengti ligos požymių atsiradimo.
Sergant psoriaze itin svarbus teigiamas psichologinis nusiteikimas: nenustoti vilties net tada, kai randasi ir naujų bėrimų. Kuo daugiau išgyvensite, tuo labiau gali ūmėti liga. Psoriazei itin reikšmingas psichogeninis stresas.
Ar galima savarankiškai gydytis nuo psoriazės?
Tikrai nepatariu užsiimti savigyda. Pagrindines gydymo priemones turi skirti ir gydymą kontroliuoti gydytojas. Jei bandysite pritaikyti sau vaistą, turite pasitarti su savo gydytoju.
Tiek lokaliai vartojami, tiek geriamieji vaistai, tiek saulės spinduliai gydo bėrimus ir palengvina bendrą paciento būklę. Bet nei vienas jų neužtikrina, kad tam tikrą nustatytą laiką psoriazė neatsinaujins. Žinant savo ligą ir ją aktyvinančius veiksnius, stengiantis jų išvengti, rūpestingai ir tinkamai prižiūrint sveikatą ir odą, kontroliuojant stresą, įmanoma psoriazę valdyti taip, kad ji neapkartintų gyvenimo.
Vizitui pas gydytoją Tatsianą Piatkevich ar kitą mūsų poliklinikos dermatovenerologą galite užsiregistruoti https://ipr.esveikata.lt/ arba telefonu +370 5 244 2244.
Būkite sveiki!