Šokio-judesio terapija – tai terapinis judesio naudojimas siekiant vystyti emocinę, kognityvinę, fizinę, dvasinę ir socialinę asmens integraciją. Tokį apibrėžimą pateikia Lietuvos šokio-judesio terapijos asociacija. Centro poliklinikos šokio-judesio terapeutė Ugnė Sasnauskaitė atskleidžia, kas slypi po šiuo apibrėžimu, kuo žmogui gali būti naudinga šokio-judesio terapija, kam labiausiai ši terapijos rūšis tinka ir kodėl verta ją išbandyti kaip priemonę gerinti santykius su savimi ir kitais.
Kas yra šokio judesio terapija?
Šokio-judesio terapija tai viena iš keturių menų terapijos krypčių (kartu su dailės, muzikos ir dramos terapijomis). Šios terapijos metu judesys yra naudojimas siekiant vystyti emocinę, kognityvinę, fizinę, dvasinę ir socialinę asmens integraciją. Terapijos metu šokį suprantame kaip bet kokį paciento kūno judesį, skatiname kūrybinę šio judesio išraišką ir kviečiame judėjimo metu tyrinėti tarpasmeninį santykį.
Kuo ji skiriasi nuo tradicinės terapijos?
Turbūt pagrindinis skirtumas – tikslingas kūno integravimas į terapinį procesą. Kviečiame pacientą ne tik labiau pastebėti kūno pojūčius ir impulsus, bet ir naudoti kūną naujų judėsenos ir elgsenos modelių vystymui, aktyviai emocijų išveikai, atsipalaidavimui, susitelkimui, ryšio kūrimui. Iš šono tai gali atrodyti kaip įvairių nestruktūruoto, spontaniško judesio praktikų atlikimas porose, grupėje ar individualiai, kurį seka refleksija, siekiant integruoti patirtis, įprasminti tai, kas nutiko judėjimo metu. Labai svarbu yra tai, kad mokėti šokti ar net mėgti nėra būtina.
Kokia šios terapijos nauda?
Nors dauguma pacientų sesijos pabaigoje mini atsipalaidavimą, dėmesio koncentraciją į „čia ir dabar", sumažėjusius fizinius skausmus, visgi nauda slypi ir gilesniuose procesuose. Kai kuriems pacientams tai galimybė atpažinti ir atliepti savo poreikius, kitiems tai praktinė ribų atstatymo ir galios kūne pajautimo patirtis, tretiems – proga būti pamatytiems be vertinančio ir teisiančio žvilgsnio. Bet kokiu atveju, šokio-judesio terapija yra orientuota į santykio kūrimą ir pacientai turi daugybę galimybių patirti bendrystę, tyrinėti, kokį santykį jie kuria, kokio santykio norėtų ir kaip jie galėtų prie to prisidėti patys.
Ar yra žmonės, kuriems ji tinkamiausia arba visiškai netinkama?
Nesu dirbusi su nei viena žmonių grupe, kuriems šokio-judesio terapija netiktų. Sakyčiau, kad pati terapija tinka visoms grupėms, tik skiriasi priėjimas, trukmė, terapijos gylis ir temos, galbūt įvairių priemonių kiekis sesijų metu. Gali būti, kad kai kuriems asmenims netiks grupinė terapija, jeigu trauminės patirtys yra pernelyg įsišaknijusios ar grupėje išbūti per sunku. Tuomet rekomenduojama individuali šokio-judesio terapija, kurioje dar mažiau struktūruoto vedimo ir dar daugiau sekimo paciento tempu.
Kodėl rekomenduotumėte pacientams išbandyti būtent šią priemonę psichikos sveikatai gerinti?
Nemanau, kad šokio-judesio terapija yra panacėja. Tikiu, kad būtent kompleksinė pagalba yra naudingiausia. O visų svarbiausia yra terapinis santykis, kuris, mano manymu, yra efektyvesnis vaistas nei kažkuris konkretus metodas. Visgi remdamasi tuo, tik pakartosiu, kad šokio-judesio terapijoje yra daugybė progų patyrinėti santykio temą, nes pačios praktikos, kurias siūlome, kviečia į santykį su savimi ir kitais, leidžia bandyti, klysti, eksperimentuoti, jausti ir visa tai reflektuoti.
Pasidalinkite pacientų sėkmės istorija – kaip jiems padėjo šokio judesio terapija?
Priklauso, ką laikysime sėkme. Kartais tai, jog pacientas praplečia savo minimalų judesių repertuarą ir įtraukia prieš tai nejudėjusią kūno dalį yra tikra sėkmė. Kartais tai, kad pacientas užmerkia akis ir minutę juda, žinodamas, kad yra matomas kitų, yra didžiulė sėkmė. O kartais tai, kad pacientas leidžia sau judėti ne pagal ritmą ir ne pagal kito vedimą, o pasikliauja savo kūno vedimu, yra ypatinga sėkmė. O didžiausia sėkmė yra tai, kad pacientas visa tai pastebi, įvardina ir pasidžiaugia savimi. Tokių ir dar daug kitų sėkmės istorijų nutinka kiekvieną savaitę.
Šokio-judesio terapeutė Ugnė dirba mūsų poliklinikos Psichiatrijos dienos stacionare, Vytenio g. 59. Stacionaro pacientai šokio-judesio terapijos paslauga gali naudotis nemokamai, tereikia užsiregistruoti telefonu +370 5 2139373.
Kiti šokio-judesio terapiją gali išmėginti užsirašę mokamai paslaugai: 2–15 asmenų grupėje vienas terapijos seansas kainuoja 5,79 Eur.
Daugiau informacijos apie meno terapijos užsiėmimus ir galimybę juose dalyvauti: +370 5 2139373.