Gydytojų duris, ypač pavasarį, itin dažnai praveria nuovargiu ir silpnumu, nusilpusiu imunitetu besiskundžiantys pacientai. Sirgti kaip ir neserga, bet kaip patys sako „sveikatos visai nėra“, „trūksta jėgų“.
„Pirmas žingsnis, norint išsiaiškinti silpnumo priežastį – išsamaus kraujo tyrimas, kurio metu tikrinamos feritino, folio rūgšties, vitaminų D ir B12 normos. Beveik visada paaiškėja, kad prastai besijaučiančio žmogaus organizme smarkiai trūksta vieno ar net keleto šių svarbių vitaminų“, ‒ sako Centro poliklinikos šeimos gydytoja Barbora Sakalauskaitė.
Pasak gydytojos, praktiškai kiekvienam saulės pertekliumi pasiskųsti negalinčiam Lietuvos gyventojui būtų galima skirti papildomai vartoti vitaminą D. Tačiau lygiai taip pat dažnai mūsų organizmuose nėra pakankamai feritino – geležį saugančio baltymo, kurio koncentracija kraujyje parodo geležies atsargas organizme.
„Reikia atkreipti dėmesį, kad hemoglobino tyrimas gali atitikti normos ribas, tačiau geležies vis tiek gali trūkti, o tą trūkumą būtent ir parodo specialus feritino tyrimas. Jeigu atlikus feritino tyrimą paaiškėja, kad rodiklis nesiekia nė 40 ng/mL ribos, būtina skubiai kelti geležies atsargas organizme“, ‒ teigia B. Sakalauskaitė ir pabrėžia, kad normos yra individualios ir gali skirtis priklausomai nuo žmogaus amžiaus bei kitų aplinkybių, bet tai jau nusprendžia gydytojas.
Geležies trūkumas paprastai gydomas dviem būdais: skiriant papildus, esant itin žemai normai – vaistus, ir gydant ligas, kurios neleidžia pasiavinti geležies.
„Dažniausiai feritino trūksta gausiai per mėnesines kraujuojančioms moterims ir greitai augantiems paaugliams. Jeigu tas trūkumas nėra didelis, gali užtekti porą mėnesių pagerti geležies papildų. Jeigu geležies trūkumas itin ženklus – rodiklis žemesnis negu 20 ng/mL – skiriami receptiniai vaistai, kurie gali būti ir geriami, ir lašinami“, ‒ atskleidė šeimos gydytoja.
Kitas svarbus rodiklis, kurio norma mūsų organizmuose turi būti nuo 10 iki 45 nmol/l, bet neretai yra gerokai mažesnė – folio arba folinės rūgšties.
„Folio rūgšties trūksta ne tik nėščiosioms, bet ir aktyviai sportuojantiems bei tiems, kas valgo mažai daržovių – ypač lapinių. Jeigu norma mažesnė kaip 10 – jau labai stipri folio rūgšties stoka. Būtina vartoti ne tik papildus, bet ir atidžiai peržiūrėti mitybą. Beje, teisinga mityba lemia absoliučiai visų mūsų organizme esančių vitaminų normas: maitinatės pilnavertiškai, valgote mėsą, daržoves, kruopas, tikėtina, kad jokių papildų gerti jums išvis nereikia, nes viską gaunate su maistu. Bet tokių labai taisyklingai besimaitinančių juk vienetai“, ‒ šypsosi B. Sakalauskaitė.
Dar vienas silpnumą ir prastą savijautą nulemti galintis rodiklis – per maža vitamino B12 norma. Jo suaugusio žmogaus organizme pagal Centro poliklinikos laboratoriją turėtų būti 27,2‒169,6 pmol/l, tačiau savo praktikoje gydytojai B. Sakalauskaitei teko susidurti ir su atveju, kai buvo nustatyta vos 20.
„B12 vitaminas yra dar vadinamas energijos vitaminu, o jo trūkumas ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos problemų: nuo atminties sutrikimų, smegenų pažeidimų iki depresijos bei migrenos. Pagrindinis natūralus vitamino B12 šaltinis – mėsa. Įdomu tai, kad šio vitamino atsargos kepenyse gali išlikti iki 10 metų, tad pavyzdžiui vegetarais nusprendę tapti asmenys dėl vitamino B12 trūkumo gali blogai pasijusti tik praėjus dešimtmečiui po to, kai nustojo valgyti mėsą. Mažas skrandžio rūgštingumas taip pat yra dažna vitamino B12 trūkumo priežastis, šio vitamino įsisavinimas mažėja su amžiumi, tad B12 tyrimą itin rekomenduotina pasidaryti vyresnio amžiaus žmonėms“, ‒ dėmesį atkreipė B. Sakalauskaitė.
Gydytoja pabrėžė, kad kaip ir vitaminų stoka, taip ir jų perteklius yra kenksmingas organizmui.
„Nuo per didelio ir bereikalingo papildų naudojimo apsunkinama kepenų veikla. Taip pat nėra reikalo gerti vitaminų kompleksų – gal jums trūksta tik vieno, o kitų ir taip turite užtektinai? Būtent todėl, kad nereikėtų užsiimti saviveikla ir eksperimentuoti su savo sveikata, visiems rekomenduoju atlikti išsamų kraujo tyrimą, tiksliai parodysiantį, ko trūksta būtent jūsų organizmui. Visus tyrimus greitai ir patogiai vienoje vietoje galite atlikti mūsų Centro poliklinikoje. Tiesa, šie išsamūs atskirų vitaminų tyrimai kol kas nėra kompensuojami valstybės, tačiau mano žiniomis, netolimoje ateityje bent dalis taps nemokami“, ‒ sakė gydytoja B. Sakalauskaitė.