Dažnai užsisukame užburtame rate: susikuriame ilgus darbų sąrašus, dirbame įtemptu darbo grafiku, kai grįžę namo norime tik ištiesti kojas arba griūti į minkštus patalus. Bet esame patys savo gyvenimo kalviai ir karts nuo karto reikėtų įvertinti, ar mūsų dienotvarkė patenkina pagrindinius poreikius. Šiandien, balandžio 7 dieną, yra minima Pasaulinė sveikatos diena, todėl kviečiu atkreipti dėmesį į savo savijautą bei, nors ir mažais žingsneliais, keisti kasdienius įpročius.
Pirmiausia pradėkite nuo reguliarios sveikatos patikros – mūsų poliklinikoje ir kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose vykdomos šios prevencinės programos :
- Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa – moterims 25–59 m. (imtinai) (25–34 m. kartą per 3 metus, o 35–59 m. kartą per 5 metus).
- Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa – vyrams ir moterims 40–60 m. (imtinai) (jei šeimos gydytojas nustato mažą ar vidutinę riziką programą kartoti po 4 metų, jei didelę – po 2, o jei labai didelę – po 1 metų).
- Krūties vėžio prevencinė programa – moterims 45–74 m. (imtinai) (kartą per 2 metus).
- Prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa – vyrams 50–69 m. (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu (po pirmo apsilankymo kito apsilankymo datą paskirs gydytojas).
- Storosios žarnos vėžio prevencinė programa – vyrams ir moterims 50–74 m. (imtinai) (kartą per 2 metus).
Ką dar galiu padaryti dėl savęs kasdien?
- Atkreipkite dėmesį į savo mitybos įpročius – stenkitės maistą gaminti patys. Nebūtinai viską reikia kepti – galima virti bei troškinti. Stenkitės į mitybos racioną įtraukti daugiau sezoninių daržovių bei vaisių, nepamirškite ir pilno grūdo struktūros produktų.
- Atkreipkite dėmesį į fizinį aktyvumą – rekomenduojama per dieną bent 30 minučių užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla. Atšilus orams praleiskite daugiau laiko gryname ore – eikite pasivaikščioti gal važinėtis dviračiu ar riedučiais, o gal pabėgioti. Išbandykite naujas, o gal ir primirštas, sporto šakas. Kviečiu išmėginti Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vykdomas fizinio aktyvumo programas (daugiau informacijos rasite Programos - Vilniaus visuomenės sveikatos biuras).
- Atkreipkite dėmesį į miego kokybę – kiek valandų miegate? Ar pabudę jaučiatės pailsėję? Rekomenduojama tuo pačiu laiku eiti miegoti bei keltis, stenkitės bet 1–2 valandas iki miego nebevalgyti. Susikurkite ritualus prieš einant miegoti – tam tinka stiklinė šilto vandens ar arbatos, šilta vonia, atpalaiduojančios muzikos klausimas, knygos skaitymas, meditacijos bei kvėpavimo pratimai ir kt.
- Atkreipkite dėmesį į emocinę sveikatą – labai svarbus darbo bei poilsio režimas. Leiskite sau atsipalaiduoti. Taikykite meditacijas bei kvėpavimo pratimus, praleiskite laiką su šeima bei draugais, palepinkite savo procedūromis, pavyzdžiui, galite išmėginti mūsų poliklinikos teikiamas paslaugas – druskų kambarį bei sausą hidromasažą (daugiau informacijos rasite Stiprinkite imunitetą Centro poliklinikoje! | Pylimas).
- Taip pat atkreipkite dėmesį į turimas priklausomybes – geriausias laikas jas koreguoti yra dabar (daugiau informacijos rasite RPLC | Respublikinis priklausomybės ligų centras).
Įtraukite į savo dienotvarkę fizinį aktyvumą, hobius, malonias procedūras, o jeigu reikia patarimo ar palaikymo – drąsiai kreipkitės į mus – Centro poliklinikos gyvensenos medicinos specialistes. Primename, kad šeimos gydytojo siuntimo nereikia – galite registruotis tiesiai pas mus telefonu +370 5 244 2244