Nors šeimų lankymo paslaugos Centro poliklinikoje pradėtos teikti gana neseniai, reikiama pagalba jau buvo suteikta nemažam skaičiui mažylio besilaukiančių ar vaiką iki 2 metų auginančių šeimų.
Kaip sako šeimų lankymo specialistė Greta Pavliukovič, mokykloje ar universitete niekas mūsų nemoko, kaip auginti vaiką, kaip susidoroti su užgriuvusia atsakomybe, nuotaikų svyravimais dėl nuovargio ir miego stygiaus. Žinoma, internete begalė informacijos, kaip mažylį maudyti, jį maitinti, bet tame, neretai prieštaringos informacijos, sraute nesunku pasiklysti, o ir teorija nuo praktikos gali smarkiai skirtis.
„Formaliai, šeimų lankymo paslaugos yra skirtos šeimoms, moterims, kurios laukiasi ar neseniai susilaukė vaikelio ir susiduria su vaiko priežiūros iššūkiais ar emociniais sunkumais. Padedame mamoms įgauti įgūdžių bei susidoroti su vaikelio laukimo ir auginimo laikotarpiu iškilusiais iššūkiais. Tačiau realybėje mūsų užduotis neretai būna tiesiog nuraminti mamas, jas išklausyti ir įkvėpti joms pasitikėjimo savo jėgomis“, – sako Centro poliklinikos šeimų lankymo specialistė G. Pavliukovič.
Pasak jos, vizitų kiekis ir trukmė yra nustatoma individualiai, pagal šeimos poreikius, tačiau standartiškai nėštumo metu skiriami 6–14 vizitų, pirmaisiais vaiko metais iki 28, o antraisiais iki 11. Vaikui sulaukus 2 metų, šeimos lankymo paslaugos nustojamos teikti. Žinoma, šeima gali atsisakyti paslaugų bet kuriuo metu, jeigu nusprendžia, jog pagalbos nebereikia.
Šeimų lankymo specialistė akcentuoja, jog ši paslauga nėra patikrinimas ar „testas“.
„Daugelis galvoja, jog specialistai atvyksta kontroliuoti, tikrinti, kokia yra šeimos situacija, tačiau šios paslaugos yra pagalba šeimoms, moterims, kurioms tiesiog reikia papildomų žinių, trūksta įgūdžių auginant vaikelį ar reikia emocinės paramos. Vis dar vyrauja stereotipas, jog šios paslaugos skirtos socialinės rizikos šeimoms, tačiau taip nėra. Su įvairiais sunkumais susiduria daug šeimų, mamų, tik ne visos išdrįsta kreiptis pagalbos, nes joms tarsi gėda, kad nemoka auginti savo vaiko ar nesusidoroja su užplūdusiomis negeromis emocijomis. Visa tai labai žmogiška, labai natūralu ir pasitaiko daug dažniau negu daugumai gali atrodyti, gaila tik, kad šios problemos vis dar nutylimos. Jeigu mamos ir šeimos drąsiai pripažintų, kad pirmieji mėnesiai ir metai susilaukus kūdikio yra visomis prasmėmis išties sudėtingi – šeimų lankymas būtų populiariausia paslauga poliklinikoje“, – įsitikinusi G. Pavliukovič.
Specialistė ragina nebijoti prašyti šeimų lankymo paslaugos ir išdrįsti padėti pirmiausiai sau, tuomet savo mažyliui ir artimiesiems.
„Nesate vienos. Yra daug tokių pačių savimi abejojančių, pavargusių, kažko nežinančių ir pasimetusių mamų. Leiskite jums pagelbėti ir palaikyti. Jums tereikia parašyti laišką el. paštu seimu.lankymas@pylimas.lt. Mes su jumis susisieksime, pasikalbėsime, išsiaiškinsime, kokia pagalba reikalinga ir sutarsime pirmojo vizito laiką. Paslaugos yra labai lanksčios ir derinamos prie lankomos šeimos galimybių ir poreikių – vizitai vyksta šeimos namuose būtent šeimai tinkamu laiku. Taip pat lankymas gali vykti ir nuotoliniu būdu. Neabejokite ir drąsiai kreipkitės pagalbos! Paslaugos yra nemokamos ir jas gali gauti visos šeimos, moterys, prisiregistravusios Centro poliklinikoje”, – ragino Šeimų lankymo specialistė Greta.
Šeimos lankymo metu Centro poliklinikos šeimos lankymo specialistės:
- padeda pasiruošti gimdymui,
- supažindina su kūdikio higiena,
- suteikia informaciją apie žindymo ypatumus,
- suteikia vaiko pirmosios pagalbos pradmenimis,
- padeda suruošti namų vaistinėlę,
- pamoko kaip primaitinti, prižiūrėti dantukus, sekti kūdikio ūgį bei svorį ir kt.,
- atsako į rūpimus klausimus, susijusius su nėštumu ir kūdikio priežiūra,
- teikia emocinę bei psichologinę paramą.
Dėl šeimų lankymo paslaugos susisiekite: seimu.lankymas@pylimas.lt