logo

Naujienos

Elektroninės cigaretės kenkia ne mažiau

Šiandien, lapkričio 20 d., minima Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena. Šią ligą dažniausiai sukelia rūkymas. Ne atsitiktinai rytoj, lapkričio 21 d., minime Tarptautinę nerūkymo dieną.

Abejojančių rūkymo žala ir liūdnais šios priklausomybės padariniais jau mažuma, tačiau elektroninės cigaretės, kurios atsirado sąlyginai neseniai, vis dar kai kurių laikomos gera priemone atsisakant tradicinių cigarečių.

Mūsų rubrikoje „Išmani gyvensena" gyvensenos medicinos specialistė Erika Jakutaitė ši mitą sugriauna ir atskleidžia, kad elektroninės cigaretės tikrai nėra „geresnės“ už tradicines, o jeigu norite išvengti „spragėsių plaučių“, kvėpavimo takų, burnos ertmės ligų ir kitų rimtų sveikatos sutrikimų – nei rūkykite, nei veipinkite.

Elektroninė cigaretė – tai prietaisas, susidedantis iš skysčiu užpildytos kasetės, kaitiklio bei baterijos. Atsižvelgiant į prietaiso modelį, vartotojas kaitiklį įjungia traukdamas orą arba paspausdamas mygtuką. Kaitiklis įkaista, kasetėje kaitinamas skystis tampa garais, primenančiais degančių tabako gaminių dūmus. Terminas „garinti“ (angl. to vapor) pasirinktas siekiant atskirti šį procesą nuo įprastų cigarečių rūkymo. Visų gamintojų platinami skysčiai susideda iš tų pačių pagrindinių sudedamųjų dalių: nikotino (gali būti ir be nikotino), propilenglikolio arba glicerolio ir kvapiųjų medžiagų (gali nebūti). Kitos sudedamosios dalys gali būti įvairios.

Elektroninės cigaretės buvo išrastos Kinijoje 2003 m. ir jau 2006 m. pasiekė Jungtinių Amerikos Valstijų bei Europos rinkas. Kadangi jos atsirado neseniai, dar nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, kurie atskleistų pastovaus ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį. Tuo tarpu trumpalaikio poveikio tyrimų rezultatai jau įspėja apie galimas grėsmes.

Elektroninių cigarečių sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Patyrusių elektroninių cigarečių vartotojų kraujyje nikotino kiekis yra beveik toks pats kaip rūkančių įprastas cigaretes. Be to tyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytas nikotino kiekis neretai skiriasi nuo realaus. Nikotinas didina širdies susitraukimų dažnį, o kraujyje susidaro reikšmingai didelis nikotino metabolito kotinino kiekis, kuris didina riziką susirgti plaučių vėžiu. Taip pat nikotinas veikia pažintines bei emocines funkcijas.

Elektroninių cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų dūmų. Juose nėra dervų. Bet vis dar mažai žinoma apie išgarinto propilenglikolio ir glicerolio saugumą, galimą jų kancerogeninį poveikį. Skildamas aukštoje temperatūroje propilenglikolis gali sudaryti propilenoksidą, kuris kancerogeniškas žmonėms, o kaistant gliceroliui gali susidaryti toksinas akroleinas, sukeliantis kvėpavimo takų sudirginimą. Glicerolio ir propilenglikolio skilimo produktai yra kancerogenai – formaldehidas ir acetaldehidas, jų kiekiai priklauso nuo naudojamos baterijos įtampos.

Buvo nustatytos sąsajos tarp elektroninių cigarečių vartojimo ir burnos ertmės ląstelių  kancerogeninio pakitimo, o taip pat elektroninių cigarečių aerozolio sukeliamos DNR pažaidos, lemiančios didesnę burnos vėžio išsivystymo riziką. Taip pat randama sąsajų tarp galvos bei kaklo vėžio atsiradimo elektroninių cigarečių vartotojų tarpe.

Kaip ir cigarečių dūmuose, elektroninių cigarečių garuose yra kietųjų dalelių, kurių koncentracija prilygsta tabako cigarečių dūmams. Kvapiųjų medžiagų, naudojamų elektroniniuose skysčiuose, poveikis kvėpavimo sistemai taip pat nėra galutinai ištirtas, tačiau aprašytas toksinis poveikis tam tikrų aromatų, ypač saldžių ir cinamono kvapų. Pavyzdžiui, diacetilas yra maisto priedas, naudojamas spragėsių sviesto skoniui imituoti. Pagrindiniai spragėsių gamintojai pašalino diacetilą iš savo produktų, tačiau ši medžiaga yra randama kai kurių elektroninių cigarečių garuose. Diacetilas sukelia obliteruojantį bronchiolitą, t.y. randus plaučių smulkiųjų kvėpavimo takuose, kurie suformuoja mažus oro maišelius plaučiuose, dėl kurių sustorėja ir susiaurėja kvėpavimo takai. Obliteruojantis bronchiolitas savo simptomais primena lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL) – pasireiškia kosulys, švokštimas ir dusulys. Šis sutrikimas yra neišgydomas. Pirmiausia ši būklė buvo išaiškinta, kai pradėjo sirgti spragėsių gamyklos darbuotojai, dėl to ji yra dar kitaip žinoma kaip „spragėsių plaučiai” (angl. popcorn lungs).

Nustatyta, kad net ir trumpalaikis elektroninių cigarečių vartojimas gali sukelti nemalonius pojūčius ir simptomus burnos ertmėje, tokius kaip:

  • burnos išsausėjimas,
  • deginimo pojūtis,
  • burnos gleivinės sudirginimas,
  • sumažėjęs skonio jautrumas,
  • prastas burnos kvapas,
  • skausmas,
  • dantų skilimas,
  • liežuvio spalvos patamsėjimas dėl apnašų – „juodasis liežuvis”,
  • padidėjusi dantenų bei periodonto ligų atsiradimo tikimybė.

Kai kurie vartotojai iškvepia elektroninių cigarečių garus per nosį. Šiais atvejais gali atsirasti nosies ertmės sutrikimų bei pakisti periferinė uoslės sistema. Pakitusi uoslės sistema gali sąlygoti dažnesnį elektroninių cigarečių vartojimą.

Taip pat yra paveikiama kvėpavimo sistema: gali atsirasti uždegiminės plaučių ligos, tokios kaip ūminis kvėpavimo sutrikimas, pneumonija, difuzinis alveolių kraujavimas ir kt. Korėjoje atlikto tyrimo duomenimis, elektroninės cigaretės didina tikimybę bronchinės astmos atsiradimui.

Jau yra įrodymų apie elektroninių cigarečių neigiamą poveikį imuninei sistemai – vartotojai dažniau serga tiek bakterinės, tiek virusinės kilmės infekcijomis, tuo pačiu ir Covid-19, kuri šiems asmenims dažniau baigiasi mirtimi nei nerūkantiems/negarinantiems.

Elektroninių cigarečių poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai apima tokius sutrikimus kaip krūtinės skausmas, išeminė širdies liga, insultas, širdies ritmo sutrikimai bei miokardo infarktas.

Elektroninės cigaretės taip pat gali trikdyti trumpalaikę atmintį, sukelti epilepsijos priepuolius. Šiems sutrikimai dažniau pasireiškia jaunesnio amžiaus vartotojams.

Svarbu paminėti, jog be aukščiau aprašyto žalingo poveikio sveikatai, svarių duomenų apie veiksmingumą ir saugumą naudojant elektronines cigaretes, kaip pagalbinę priemonę norint mesti rūkyti, vis dar nėra. Apie tai skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (angl. CDC), JAV Maisto ir vaistų administracija (angl. FDA).

Todėl norėdami mesti rūkyti tradicines cigaretes, nepradėkite „veipinti“ – sveikiau nebus. Geriau ieškokite pagalbos https://nerukysiu.lt/ ir jau šiandien pradėkite savo ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą be priklausomybės.

Atgal