Šiandien, spalio 1 d., minima Pasaulinė vegetarų diena ir šią dieną žmonės skatinami nevalgyti mėsos ir jos produktų bei atsakingiau pažvelgti į savo mitybą.
Vegetariška mityba – tai mityba, kurioje išlieka gyvūninės kilmės produktai tokie kaip kiaušiniai, medus, pienas ir jo produktai (tam tikrais atvejais mityboje išlieka ir žuvis, paukštiena).
Sveikatos apsaugos ministerijos parengtose sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijose nurodoma riboti perdirbtos mėsos ir raudonos mėsos kiekį, nes šių produktų vartojimas siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, onkologiniais susirgimais. Mityba, kurios pagrindą sudaro augalinės kilmės maisto produktai yra pripažįstamas kaip sveikatai palankus ir tvarus pasirinkimas. Siekiant, kad vegetarinė mityba užtikrintų visus organizmo poreikius, ji turėtų būti gausi daržovėmis, vaisiais, riešutais, sėklomis, ankštinėmis daržovėmis, viso grūdo produktais. Šiais produktais gausi mityba užtikrina, kad organizmas gaus antioksidantų, B grupės vitaminų, folio rūgšties, vitamino C, mineralinių medžiagų, augalinių baltymų, nesočiųjų riebalų rūgščių, skaidulinių medžiagų. Pastarųjų dėka palaikoma normali žarnyno peristaltika, užtikrinamas reguliarus tuštinimasis. Taip pat skaidulinės medžiagos skatina cholesterolio šalinimą su išmatomis (dėl šio mechanizmo mažėja „blogojo“ cholesterolio (MTL) koncentracija kraujyje), todėl padeda mažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Gali atrodyti, kad pradėti maitintis vegetariškai sudėtinga, tačiau svarbu palaipsniui keisti mitybos įpročius. Keletas patarimų, kaip pradėti:
- Palaipsniui sumažinkite mėsos suvartojimą – nebūtina staiga visiškai atsisakyti mėsos. Galima pradėti nuo 1-2 vegetariškų dienų per savaitę arba nuo 1 augalinio patiekalo per dieną, pvz., vakarienės.
- Išbandykite vegetariškus receptus – įvairūs augaliniai patiekalai gali būti sotūs ir skanūs. Daug patiekalų idėjų galima rasti čia. Patarimas, jeigu skubate, gaminant naudokite konservuotas ankštines daržoves – taip sutaupysite laiko ir šiuos produktus bus lengviau įtraukti į rutiną.
3. Eksperimentuokite su mėsiškų patiekalų alternatyvomis – nesunkiai galima rasti daug augalinių alternatyvų mėsai, tokių kaip sojų dešrelės, augaliniai maltinukai ir pan.
4. Pasiruoškite valgymus iš anksto – jeigu iš anksto suplanuosite ir pasiruošite vegetariškus užkandžius ir patiekalus, bus lengviau juos įtraukti į rutiną.
5. Prisijunkite prie iššūkio – per savaitę suvalgykite 30 skirtingų rūšių augalų (tinka vaisiai, daržovės, daigai, pilno grūdo kruopos, duona, riešutai, sėklos, ankštinės daržovės, prieskoniai) – svarbu ne tik augalinių produktų kiekis, bet ir įvairovė!