deco 3
Skambučių centras (8 5) 244 2244
Išplėstinė

Vilniečiai nemokamai konsultuotis su psichologais galės ir savaitgaliais

2016 11 04

Savižudybė yra viena iš dešimties dažniausių mirties priežasčių kiekvienoje šalyje ir viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių amžiaus grupėje nuo 15 iki 35 metų. Savižudybės rizika paprastai didesnė jauname (15–30 metų) ir vyresniame (virš 65 m.) amžiuje. Įsitikinimas, kad paprastai nusižudo tik psichikos ligomis sergantys žmonės nėra teisingas, nes didžioji dalis nusižudžiusiųjų žmonių nesirgo jokia psichikos liga. Statistika patvirtina, kad savižudybės Lietuvoje yra didelė problema: per metus mūsų šalyje nusižudo apie 1000 žmonių.

Vilnius siekia tapti efektyviausiai su savižudybėmis kovojančiu Lietuvos miestu, kuriame efektyviai veikia savižudybių prevencijos mechanizmas. Šia kryptimi žengtas dar vienas žingsnis – nuo šiol Centro poliklinikoje konsultuotis su medicinos psichologais bus galima ne tik įprastu sveikatos priežiūros įstaigos darbo metu, bet ir nedarbo bei šventinėmis dienomis nuo 8 val. iki 20 val. Paslaugos bus pradėtos teikti nuo lapkričio 5 d.

Pasak Centro poliklinikos direktoriaus dr. Kęstučio Štaro, kol kas tai yra pilotinis projektas, truksiantis iki šių metų galo. Įvertinus rezultatus bus sprendžiama ar jį tęsti. „Įžvelgiame tokios paslaugos būtinumą, nes kol kas Lietuvoje nėra sukurtas pagalbos mechanizmas žmonėms, kurie turi didelių psichologinių problemų. Jei žmogus bandė žudytis, po to jam paprastai būna suteikiama būtinoji medicinos pagalba, t. y. susiuvamos žaizdos, išplaunamas skrandis, tačiau žmogui nepasiūloma jokia psichologinė pagalba, jis ir toliau lieka vienas su savo neišspręstomis problemomis, o jei dar tuo metu yra savaitgalis ar švenčių metas, tuomet problemų sprendimas dar nusikelia. O esant tokioms krizinėms situacijoms, veikti ir priimti sprendimus reikia iškart. Centro poliklinikoje medicinos psichologas dirbs drauge su šeimos gydytoju, todėl esant reikalui bus galima išrašyti vaistų receptus, siuntimus, nukreipiančius gydytis į stacionarą, jei būtų toks poreikis“, – sako dr. K. Štaras.

Konsultuotis su medicinos psichologais savaitgaliais ir šventinėmis dienomis galės ir asmenys, kurie patyrė artimojo netektį ar nežino kaip elgtis įtardami, kad jų pažįstamas žmogus gali pakelti prieš save ranką. Pasak dr. K. Štaro, artimieji, žmonės, esantys šalia, yra dar viena itin pažeidžiama grupė, apie kurią dažnai nepagalvojama, tačiau esant krizinei situacijai jiems taip pat būtina psichologinė pagalba. Deja, Lietuvoje lankytis pas psichologus kol kas vengiama, tai tarsi kažkokia stigma. Todėl esant paciento norui, paslauga galės būti teikiama ir anonimiškai, t. y. į sveikatos priežiūros įstaigą konsultuotis pas psichologą atvykę žmonės galės ir neprisistatyti. Konsultuotis pas psichologus savaitgaliais taip pat galės ateiti vaikai ir paaugliai. 

Vilniaus miesto savižudybių prevencijos darbo grupės pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad sostinėje įgyvendinant savižudybių prevencijos planą stengiamasi užtikrinti prieinama skubią psichologinę pagalbą visiems, kurie išgyvena krizines situacijas. Ši pagalba labai reikalinga ne tik darbo valandomis, bet ir vakarais, savaitgaliais, šventinėmis dienomis, kada žmonės jaučiasi vieniši, ieško emocinės paramos. M. Majauskas viliasi, kad ši psichologinė pagalba pasiteisins ir taps nuolatine bei prieinama visiems gyventojams.

M. Majauskui antrina ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento l. e. p. direktorius Jonas Bartlingas, kuris neabejoja, kad ši Centro poliklinikos iniciatyva pasiteisins, žmonėms bus suteikiama reali psichologinė pagalba. „Ji suteiks galimybę žmonėms spręsti aktualias problemas čia ir dabar, neatidėliojant. Manau, kad žmonės, kurie save žaloja, turi blogų minčių, ne visada gali gauti kvalifikuotą pagalbą, nes, pavyzdžiui, veikiantys pagalbos telefonai ne visada gali priimti visus norinčius“, – sako J. Bartlingas.